Protikrizová opatření schválená vládou 14.10.2020

Protikrizová opatření schválená vládou 14.10.2020

Vláda na svém mimořádném zasedání schválila následující opatření na podporu ekonomiky a postižených podnikatelů a zaměstnavatelů.

Prodloužení programu Covid – Kultura

Bude vyhlášena druhá dotační výzva s prostředky ve výši 750 milionů Kč. Lze žádat o náhradu marně vynaložených nákladů ve formě dotace na pořádání akcí od 1. října 2019 do 20. listopadu 2020 a za výdaje v rámci vykonávané kontinuální činnosti od 1. března 2020 do 20. listopadu 2020.

Pořadatelé mohou dostat až polovinu uznatelných výdajů za přesunuté nebo zrušené kulturní akce a až 80 procent uznatelných výdajů za kontinuálně vyvíjenou činnost. Jeden subjekt může dostat nanejvýš 10 milionů korun, živnostník 60 000 korun.

Antivirus Plus

Pokračovat bude program Antivirus A. Zaměstnavatelé, na které dopadla nařízení vlády v souvislosti s nově vyhlášeným nouzovým stavem, dostanou na tyto zaměstnance od státu sto procent mzdových nákladů, a to zpětně od 1. října s tím, že ze 39 000 na 50 000 korun se zvýší maximální měsíční hranice na osobu.

Program bude prodloužen až do konce roku 2020. Podrobnosti naleznete ZDE.

Covid – Nájemné

K dispozici bude 1,2 miliardy korun a nárok na příspěvek na uhrazení nájemného budou mít všichni podnikatelé provozující maloobchodní podnikatelskou činnost a poskytování služeb zákazníkům v provozovně, kteří jsou v nájmu a kterým bylo na základě přijatých krizových opatření zakázáno nebo výrazně omezeno poskytování služeb. Výše podpory bude činit polovinu z celkového nájemného za období červenec až září 2020 a nebude už podmíněna slevou ze strany pronajímatele. Podrobnosti ZDE.

Covid – Bus

Program podpoří podnikatele v nepravidelné autobusové dopravě, kteří zajišťují například zájezdy či dopravu dětí na tábory a školy v přírodě, a bude kompenzovat propad tržeb. Výše podpory se bude odvíjet od ekologičnosti vozidla a počtu sedadel. Více informací ZDE.

Covid – Sport II

O dotaci budou moci žádat jak sportovní kluby z hlavních profesionálních soutěží v ČR, tak i pořadatelé sportovních akcí, které se kvůli pandemii nemohly konat nebo musely být odloženy. Podrobnosti ZDE.

Daňový liberační balíček

Vláda schválila záměr posunout splatnost daňových povinností splatných od 1.10. na konec roku formou prominutí úroků z prodlení. Podrobnosti naleznete v příspěvku kolegy Jakuba Vršeckého v Aktualitách a v tiskové zprávě MF ZDE.