Paušální daň využije letos 125 tisíc OSVČ

Paušální daň využije letos 125 tisíc OSVČ

Podle tiskové zprávy Finanční správy přilákal režim paušální daně zhruba 32 tisíc nových samostatně výdělečných osob. Celkový počet osob vyřizujících své odvody vůči státu paušálně dosáhne výši 125 tisíc.

No, aby ne! Drobné zvýšení záloh v jednotlivých pásmech nic neubralo na atraktivitě tohoto daňového ráje uprostřed střední Evropy. Přesnou lokalizaci této unikátně české daňové nirvány odhaduji do oblastí s vysokým výskytem IT specialistů, markeťáků, grafiků, poradců a konzultantů všeho druhu tzv. na volné noze.

Jednoznačným vítězem jsou profese bez vlastních nákladů s nárokem na 60%-ní výdajový paušál směřující výši svých příjmů k hranici 1,5 milionů korun. Udrží se v prvním pásmu daně a dostanou se na zatížení příjmů 6% (!!!!!!), a to prosím včetně obou pojistných!

Pokud se pod 1,5 milionů nevejdou, ale stíhají pod 2 miliony, nic se neděje. Ve druhém pásmu se zatížení může dostat jen těsně nad 10%. Neberte to!

Nic ale není zadarmo. Režim paušální daně funguje za cenu stlačení vyměřovacího základu pro důchodové pojištění na úroveň minimum + 15%, což povede k velmi nízkým starobním důchodům, což je mladším generacím jedno, protože stejně počítají se zhroucením státního systému.

Při zjednodušeném výpočtu starobního důchodu podle podmínek roku 2024 se započtením 40 odpracovaných let vás paušální daň v prvním pásmu přivede k důchodu 13.502 Kč a v druhém pásmu k 17.366 Kč. To jistě nepotěší. Pokud si připomeneme, že vaše příjmy nad částku 19.346 Kč měsíčně se do výpočtu starobního důchodu započítávají jen z 26%, lehce pochopíme, že zvyšování vyměřovacího základu pro veřejné důchodové pojištění není cestou k bezstarostnému stáří. Právě naopak. Paušální daň vám umožní fakticky vyskočit ze státního penzijního systému a postarat se o svoji budoucnost sami. Jednou z cest je investice uspořených prostředků do individuálních investičních nebo pojistných plánů. Šetřete a investujte!